Články

Pripraviť deti na školu či do školy?

Pripraviť deti na školu či do školy?
Treba aj do školy aj na školu. Práve vrcholí čas príprav do školy. O pár dní deti vykročia v ústrety novému školskému roku. Byť pripravený ale neznamená len mať plnú školskú tašku zošitov a peračník zastrúhaných ceruziek či vypratanú poličku na nové učebnice.

Do školy

Byť pripravený do školy znamená mať nachystané všetky školské potreby a pomôcky. Je to samozrejmosťou každého školáka. Práve v týchto dňoch rodičia zháňajú posledné zošity, pomôcky na výtvarnú výchovu či prezúvky a odškrtávajú zoznam, ktorý im zaslala škola. 


Na školu? 

To je skôr psychologická príprava. Nejako sa v hlave nastaviť a pripraviť sa na kolobeh pracovných týždňov a striedajúcich sa víkendov. O pár dní to vypukne a režim školského roka so sebou prináša iný rytmus dní než boli tie prázdninové. Napríklad také ranné vstávanie. Ruku na srdce, komu nerobí problém? Psychológovia odporúčajú nepraktizovať šokovú terapiu a zmeniť biorytmus prázdnin z večera do rána. Rodičia by mali deti postupne pripraviť a „prestaviť“ režim zaspávania a ranného vstávania. Deti by mali každý večer, minimálne týždeň pred začiatkom školy, ukladať do postele skôr a postupne sa tak približovať hodine, ktorá bude časom odchodu do postele počas pracovného týždňa. To isté platí aj so vstávaním. Posledných pár dní venujte pozornosť času ranného vstávania. Postupne to pôjde ľahšie. 


A vedomosti?

Akonáhle dostanú deti v septembri rozvrh a zoznámia sa s novými učiteľmi, príde na rad opakovanie. Nemusíte čakať na prvý opakovací test či písomku. A najmä tŕpnuť, aký výsledok príde. Je jasné a úplne prirodzené, že detská hlava si chcela cez prázdniny oddýchnuť a trochu vypnúť od školských vedomostí. Predsa len, kto by si dobrovoľne opakoval vybrané slová či násobilku počas prázdnin? Avšak posledné dni voľna, kedy nám myšlienky aj tak utekajú smerom k blížiacej sa škole, by mohli byť príležitosťou na zopakovanie vedomostí. Hravo to pôjde ľahšie. Veď komu by sa páčili nudné príklady či sypanie vybraných slov z rukáva? Existujú na to šikovné farebné pracovné zošity plné zábavných úloh na opakovanie a utvrdzovanie učiva. Chcete, aby vaše dieťa získalo istotu, kedy a kde sa píše tvrdé ypsilon či mäkké „i“? Siahnite po pracovnom zošite Vybrané slová, ktorý slúži na zopakovanie všetkých vybraných aj odvodených slov, je určený najmä tretiakom a štvrtákom. Deti v ňom nájdu kompletne všetky vybrané slová a tak komplexne, pomocou obrázkov a fotiek si ich všetky zapamätajú.

Ak potrebuje vaše dieťa „generálku“ slovenčiny, v pracovnom zošite Slovenčina v kocke nájde úplne všetko učivo slovenského jazyka z prvého stupňa, teda od prvého ročníka až po štvrtý. Je zameraný na všetky slovné druhy, ohybné aj neohybné, venuje pozornosť aj spodobovaniu, predponám či priamej reči, dieťa si precvičí vybrané slová v geografických názvoch ale aj v rovnako či podobne znejúcich slovách. V neposlednom rade si cibrí aj čítanie s porozumením. Pracovný zošit je skvelou prípravou na hladký prechod na druhý stupeň základnej školy.

Pre tých, ktorí si chcú a potrebujú zopakovať matematiku, napríklad násobenie či delenie, si ho môžu precvičiť s Cestovateľskou násobilkou. V plnofarebnom pracovnom zošite nájdu deti vysvetlenie násobenia a delenia v obore do 100, navyše je v ňom hravo a veľmi prirodzene prepojená matematika s inými predmetmi – so slovenčinou, prírodovedou, vlastivedou a dokonca s informatikou. 

Vybrali ste si? Aby opakovanie v škole nerobilo žiadny problém, všetky pracovné zošity nájdete v eshope na www.raabe.sk