Články

Štát dáva mestám eurofondy na obecné polikliniky

Štát dáva mestám eurofondy na obecné polikliniky

Rezorty zdravotníctva a hospodárstva chcú, aby po celej krajine vzniklo 134 centier integrovanej zdravotnej starostlivosti. Problém bude do nich dostať lekárov.

 Lekári roztrúsení po celom okrese a staré budovy polikliník. Aj to sú problémy samospráv po celom Slovensku. Pomôcť by mali eurofondy, ktoré mestám prerozdeľujú ministerstvá zdravotníctva a hospodárstva. Vďaka nim si môžu samosprávy buď vybudovať nové polikliniky, alebo opraviť tie existujúce. „Najčastejšie ide o rekonštrukcie existujúcich objektov vo vlastníctve samospráv, či už o rekonštrukcie existujúcich zanedbaných zdravotných stredísk, alebo opravy objektov s cieľom zmeny účelu užívania objektu so zámerom integrovať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na jedno kontaktné miesto,“ povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

 

Jednotné štandardy

 

Celkovo chce štát podporiť 134 centier integrovanej zdravotnej starostlivosti. Všetky majú pritom spĺňať akési zdravotnícke minimum. V každom jednom by mali ordinovať minimálne dvaja praktickí lekári, pediater, gynekológ a špecialista – v závislosti od toho, akého potrebujú v tom-ktorom regióne najviac. Napríklad v Detve vďaka európskym peniazom vzniklo nové röntgenové pracovisko a gynekologická ambulancia, informovala vedúca oddelenia rozvoja na mestskom úrade Anna Golianová.

 Problém je do vynovených polikliník dostať potrebných doktorov. „Myšlienku centier vítame, no stretávame sa s neochotou samostatných ambulantných lekárov zaviazať sa pracovať v takýchto centrách,“ povedala prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

 Štát takto rozdeľuje peniaze už tretíkrát. V prvých dvoch kolách schválil zhruba 60 projektov, do novej výzvy sa prihlásilo 38 obcí. Jedno z miest, ktoré teraz vypracúva žiadosť, sú Bánovce nad Bebravou. So zháňaním lekárov problém mať nebudú. Dôvod je však ten, že tamojšia nemocnica zoštíhľovala. „Kopa oddelení sa v našej nemocnici zrušila a zostávajúci lekári by radi prešli k nám,“ povedal odborný referent projektového riadenia Bánoviec nad Bebravou Vladimír Margolien.

 

Chýbajúci lekári

 

Iné mestá to však môžu mať podstatne ťažšie. Samosprávy po celom Slovensku totiž zápasia s nedostatkom lekárov – najväčší problém je pritom so všeobecnými doktormi a pediatrami. Dnes chýba až 500 praktických lekárov a ďalšie stovky pediatrov, tvrdí Asociácia súkromných lekárov. Veľká časť doktorov je pritom tesne pred dôchodkom alebo ordinujú aj napriek tomu, že už sú v penzijnom veku. „Ak niekto chce postaviť centrum, tak potrebuje zamestnancov, ktorí v ňom budú pracovať. Lekár, ktorý chce v centre robiť, sa musí upísať na päť rokov,“ povedal prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. Práve to bude podľa neho najväčšia prekážka. „Nájsť takú veľkú skupinu ľudí, aby sa na tak dlho zaviazala, je v mnohých prípadoch nemožné.“ Podľa analytika inštitútu INESS Martina Vlachynského ide ministerstvám najmä o dodatočné míňanie eurofondov. „Je potrebné zlepšiť systém kompetencií všeobecných lekárov a špecialistov a pozrieť sa na možnosti inovatívnejšieho spôsobu úhrad, než sú dnes,“ povedal.

 

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)